Bieg na orientację, orientacja sportowa, orientacja terenowa, orienteering – to pojęcia używane wymiennie. We wszystkich przypadkach chodzi o dyscyplinę sportową, choć aktywność jak najbardziej może przybrać wymiar rekreacyjny.
Samo przemieszczanie się może odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejszy jest bieg na równi z chodem, marszem czy spacerem. Orientację terenową (względnie sportową) można uprawiać również na rowerze, a przy pokrywie śnieżnej można też założyć narty biegowe. Trasę pokonuje się z pomocą mapy i kompasu.
Dzięki arenom do uprawiania orientacji terenowej (znanymi również pod nazwą „Zielony Punkt Kontrolny”) można tę dyscyplinę uprawiać o dowolnej porze, w dowolnym gronie, na dowolnej trasie oraz w dowolnym tempie.
Podstawę stanowi mapa i umiejętność jej czytania. Mapy do biegu na orientację są bardzo szczegółowe. Pokazują wiele charakterystycznych elementów w danym terenie, dzięki którym łatwiej jest się orientować, czyli określić gdzie aktualnie się znajduje. Aby określić kierunek, w którym należy podążać, należy skorzystać z kompasu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić kierunki świata i względem tego zorientować mapę, tj. ułożyć ją tak, aby odpowiadała ona sytuacji w terenie.
Zielony Punkt Kontrolny to ekologiczna i dyskretna infrastruktura przygotowana na parku czy lasu, która pozwala na przeprowadzanie biegów na orientację. Powstanie areny polega na nakreśleniu specjalnej mapy do biegu na orientację i postawieniu w terenie punktów kontrolnych – specjalnych drewnianych słupków.
Dodatkowo w ramach projektu stawiane są tablice informacyjne z mapą i zaznaczeniem wszystkich punktów kontrolnych, co umożliwia spontaniczne pokonanie trasy przypadkowym spacerowiczom. Otwiera to nowe możliwości i kreuje nietypowe spojrzenie na dany teren.
Bardzo szczegółowa, z dużą dokładnością, dająca korzystającemu z niej wszelkie informacje o obiektach charakterystycznych, takich jak np.: rów, dołek, górka, strumień, mostek, głaz, wyróżniające się drzewo itp.
Tworząc arenę wyznacza się kilka tras o różnym poziomie trudności na zaaranżowanej siatce punktów. Udostępniane są mapy w kilku rodzajach:
Siatka drewnianych słupków w terenie – czyli zielone punkty kontrolne, z dziurkaczem i QR kodem. Służą do potwierdzenia odnalezienia danego punktu.
Nieingerująca w środowisko naturalne tablica informacyjna zawierająca mapę, legendę i instrukcję korzystania. Przydatna również dla spacerowiczów, którzy znaleźli się przy tablicy bez zamiaru uprawiania biegów na orientację.
Aplikacja służąca do odnotowywania wirtualnej rywalizacji, a także monitoringu użytkowania na danej arenie.
Jeżeli masz ochotę w dogodnej dla siebie chwili spróbować uprawiać orientację terenową, to odpowiednie są Areny Zielonego Punktu Kontrolnego. Najbliższe Poznania to:
Ciekawa, rozbudowana sieć, powstała również w województwie Dolnośląskim dzięki projektowi „Znajdz się w lesie” – zobacz szczegóły projektu
Aby rozpocząć przygodę z orientacją sportowa niewiele trzeba. Oto jak możesz się z nim styknąć:
Aby dowiedzieć się, kiedy odbędzie się najbliższa impreza w naszej okolicy zajrzyj na ich stronę lub skontaktuj się bezpośrednio:
Poza powyższymi, listę ponad 130 aren ZPK w Polsce można znaleźć na oficjalnej stronie Zielonego Punktu Kontrolnego:
Aktualności zawierające wszystkie aktualne działania prezentujemy na Facebooku. Zapraszamy:
Masz pytania? Porozmawiajmy!
Projekt wykonany w formule pro bono przez Digital Dumpling